10 sposobów jak dbać o meble drewniane

Oceń ten artykuł
(1 głos)

10 wskazówek w temacie pielęgnacji mebli drewnianych

Wysokiej jakości meble drewniane mogą służyć przez całe życie i często są cenną pamiątką przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jednak nawet najwyższej jakości drewno jest podatne na zarysowania i otarcia, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowane.

Kupując meble, zawsze dobrze jest poprosić o szczegółowe instrukcje dotyczące czyszczenia i pielęgnacji.

Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci zachować wygląd drewna w Twoim domu przez wiele przyszłych pokoleń.

1. Nie lekceważ mebli

Aby uniknąć pierścieni i uszkodzeń od ciepła, zawsze używaj podstawek do ustawiania szklanek lub kubków na drewnianych stołach i nigdy nie kładź bezpośrednio na nich gorącej żywności bez ochrony stojaka lub uchwytu na garnek. Zastosuj dekoracyjne podkładki lub obrus, aby chronić stół w jadalni przed rozlaniem jedzenia i napojów.

2. Unikaj szkodliwych warunków

Światło słoneczne, ciepło i inne czynniki środowiskowe mogą siać spustoszenie w Twoim szlachetnym drewnie. Nie umieszczaj wartościowych mebli przed odsłoniętymi oknami, otworami wentylacyjnymi lub kominkiem, ponieważ światło i ciepło mogą uszkodzić i wyblaknąć drewno.

3. Często usuwaj pył, sól, cukier

Nikt tak naprawdę nie lubi odkurzać, ale obowiązek to jeden z najlepszych sposobów dbania o meble. Unoszące się w powietrzu cząsteczki mogą tworzyć cienką warstwę na drewnie, która rysuje powierzchnię. Częste pylenie zapobiega temu gromadzeniu się. Zawsze używaj miękkiej szmatki, takiej jak bawełniane T-shirty, pieluchy lub mikrofibra, aby uniknąć uszkodzeń. Miotełki z owczej wełny świetnie nadają się do ozdabiania rzeźb lub trudno dostępnych miejsc, ponieważ skutecznie przyciągają i zatrzymują kurz.

4. Utrzymuj drewno w czystości

Czasami odkurzanie nie wystarczy i konieczne będzie wyczyszczenie drewnianych mebli. Nigdy nie używaj uniwersalnych środków czyszczących, które mogą spowodować uszkodzenie wykończenia. Jeśli masz miejsce, które jest mocno zabrudzone lub lepkie, zanurz szmatkę w wodzie zawierającej łagodny środek do mycia naczyń. Wyciśnij jak najwięcej i delikatnie wytrzyj obszar. Pamiętaj, aby następnie spłukać wilgotną szmatką zawierającą samą wodę, a następnie natychmiast wytrzeć miękką, suchą szmatką.

5. Chroń swoje drewno

Większość dostępnych w handlu past i sprayów zawiera destylaty ropy naftowej lub olej silikonowy, które zapewniają świeży i lśniący wygląd oraz pewną ochronę drewna. Upewnij się, że nie używasz zbyt dużej ilości produktu, ponieważ może to spowodować nagromadzenie się brudu, tworząc matowy, lepki film. Zawsze pamiętaj, aby dobrze wypolerować, używając produktów, aby uniknąć tego gromadzenia się, i nigdy nie używaj tych produktów ze środkiem chroniącym wosk, ponieważ połączenie spowoduje kolejny lepki bałagan.

 

6. ........

6. Dbaj o brak śladów zużycia

Nawet przy najlepszej pielęgnacji drewniane meble mogą znieść obrażenia. W przypadku drobnych zadrapań i zadrapań użyj produktu lekko ściernego z woskami do polerowania drewna. Ten płynny środek do polerowania ukrywa otarcia, przywracając naturalne piękno drewna.

Jeśli uszkodzenie jest zbyt rozległe, aby można je było leczyć pastami lub sztyftami, a nie jesteś jeszcze gotowy, aby zrezygnować ze swojego cennego wyposażenia, być może będziesz musiał uciec się do czegoś bardziej drastycznego. Malowanie zniszczonego mebla tchnie w niego nowe życie i zapewni mu kilka dobrych lat. Malowanie pozwala również zaoszczędzić czas, rezygnując ze szlifowania, czego nie możesz zrobić, jeśli zdecydujesz się ponownie bejcować.

7. Ponownie naoliw suche drewno

Jeśli meble były przechowywane i nadmiernie wysychają, może być konieczne ponowne ich naoliwienie. Rozpocznij od wyczyszczenia go mydłem olejnym  lub innym odpowiednim środkiem czyszczącym, a następnie przygotuj powierzchnię wełną stalową # 0000, zawsze pracując z ziarnem. Obficie nałóż olej do mebli i pozwól mu wsiąknąć w drewno na około 15 minut. Jeśli zamierzasz nałożyć powłokę ochronną, pozwól meblom ustawić się na co najmniej 24 godziny przed przystąpieniem do dalszych czynności.

8. Ponownie woskuj w razie potrzeby

W zależności od wykończenia niektóre meble mogą posiadać powłokę ochronną woskową. W miarę starzenia się tych elementów może być konieczne ponowne woskowanie powierzchni w celu zapewnienia dalszej ochrony. Zawsze przygotuj powierzchnię drobną wełną stalową # 0000, a następnie wytrzyj miękką szmatką, aby usunąć wszelkie pozostałości. Nałożyć warstwę wosku i rozprowadzić padem Scotch Brite, lekko dociskając i zawsze podążając za słojami. Nie pozwól, aby wosk zastygł dłużej niż 20 minut. Usuń nadmiar wosku czystym padem Scotch Brite i wypoleruj miękką szmatką, aż powierzchnia stanie się gładka w dotyku.

9. Utrzymuj świeży zapach drewna

Czasami starsze kawałki wydziela nieprzyjemny zapach, zwłaszcza jeśli były przechowywane. Możesz posypać powierzchnię sodą oczyszczoną, aby ją odświeżyć, i umieścić w szufladach patelnię z węglem, aby wchłonąć zapachy wydobywające się z wnętrza. Możesz nawet zostawić mebel na zewnątrz w zacienionym miejscu w ciepły, suchy dzień, aby złagodzić nieprzyjemny zapach i sprawić, że meble będą jak nowe.

10. Usuń trudne plamy

Pomimo wszelkich starań, czasami dzieje się coś nieuniknionego i Twoje piękne drewniane meble ulegają poplamieniu. Bez względu na to, jaką masz plamę, wyczyść ją tak szybko, jak to możliwe - im dłużej będzie leżała, tym trudniej będzie ją usunąć.

  • W przypadku białych pierścieni z mokrych szklanek nałóż pastę z równych ilości białej pasty do zębów i sody oczyszczonej. Wcieraj go w plamę, aż zniknie. Następnie wytrzyj meble i wypoleruj suchą szmatką.
  • W przypadku ciemnych plam spowodowanych przez wodę spróbuj delikatnie zetrzeć plamę szmatką nasączoną octem.
  • W przypadku śladów kredki nałóż majonez na obszar. Pozostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj wilgotną szmatką i wypoleruj suchą szmatką.


Dbanie o swoje drewniane meble nie jest trudne ani nawet czasochłonne, a nagrodą za Twój wysiłek będzie dom pełen pięknych drewnianych mebli, które wyglądają i czują się tak dobrze, jak w dniu, w którym je kupiłeś - teraz i przez nadchodzące lata.

KONTAKT

DOMINOMEBLE CIEŚLIK TOMASZ

Strzałków 22 lipca 13D

97-500 Radomsko

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. kom.: 517 353 808