Na jaki kolor pomalować sufit? Zasady doboru koloru farby sufitowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czas pomalować sufit? Niezależnie od tego, czy farba sufitowa pożółkła z powodu codziennego użytku, czy też wybierasz nowy kolor, aby dodać charakteru, kontakt z profesjonalną firmą malarską może być konieczny, jeśli chcesz fachowo ożywić sufit i poprawić wygląd i nastrój wnętrza domu. Ale jaki kolor powinien być pomalowany na suficie? Chociaż odpowiedź na to pytanie zależy od wybranej techniki malowania i Twojego osobistego gustu, poniższe zasady malowania mogą pomóc w doborze odpowiedniego odcienia do każdego pomieszczenia.

Malowanie sufitu i ścian w tym samym kolorze

Jeśli myślisz o pomalowaniu sufitu i ścian na ten sam kolor, ważne jest, aby wiedzieć, że ciemne lub jasne kolory farb działają najlepiej w zależności od rodzaju i wielkości malowanego pokoju. Średnie odcienie farby również nie działają, więc pomiń te odcienie, chyba że chcesz wypróbować inną technikę. Malowanie sufitu i ścian na ten sam kolor jest idealne do następujących typów pomieszczeń:

  • Małe pokoje. Wybór ciemniejszego koloru farby do sufitu i ścian w małym pokoju pozwoli otulić przestrzeń bogatym kolorem i nadać jej bardziej intymny charakter. Ale jeśli chcesz, aby mała przestrzeń była bardziej przestronna niż w rzeczywistości, wybierz jaśniejszy kolor ścian i sufitu. Łazienki są doskonałym przykładem zastosowania tego samego koloru na ścianach i suficie, co upraszcza i sprawia, że ​​pomieszczenie wydaje się większe i bardziej nowoczesne.
  • Duże pokoje. W większej przestrzeni wybór jednolitego wyglądu z ciemniejszymi lub jaśniejszymi kolorami farby ujednolici pomieszczenie i skupi uwagę na meblach i wystroju.
  • Sufity asymetryczne, sklepione lub skośne. Użycie tego samego koloru farby ściennej do tego typu sufitów może pomóc w uproszczeniu kształtu całego malowanego pomieszczenia. Wypróbuj ciemniejszy odcień, aby uzyskać przytulniejszą przestrzeń lub coś jaśniejszego, aby otworzyć rzeczy.

Wskazówka dotycząca malowania sufitów! Malowanie sufitu i ścian tym samym kolorem sprawdza się najlepiej w pomieszczeniach z sufitami płaskimi, w przeciwieństwie do pomieszczeń o fakturowanej fakturze.

Malowanie sufitu na jaśniejszy kolor niż ściany

Malowanie sufitu na jaśniejszy kolor może sprawić, że ściany w pokoju będą wyższe, a przestrzeń będzie wyglądać na większą. Standardową techniką malowania sufitów jaśniejszych niż ściany jest wybielanie farby ściennej w proporcji 80% białej farby do 20% koloru. Ta technika malowania jest idealna do otwierania małych przestrzeni lub sprawiania, że ​​pomieszczenia z niższymi sufitami wydają się bardziej przestronne. Możesz dobrze nadawać się do pomalowania sufitu na jaśniejszy kolor niż ściany, jeśli:

  • Pragniesz wyglądu o niskim kontraście.
  • Lubisz prostotę i subtelne zmiany tonów.
  • Wybrany kolor farby ściennej wygląda idealnie po rozjaśnieniu do zastosowania na suficie. Istnieje prawdopodobieństwo, że wybrany kolor farby ściennej nie będzie wyglądał tak ładnie, gdy zostanie rozcieńczony. W takim przypadku konieczne może być wybranie innego koloru ścian i sufitu lub wypróbowanie innej techniki malowania sufitu.

Malowanie sufitu na ciemniejszy kolor niż ściany

Jeśli myślisz o pomalowaniu sufitu na ciemniejszy kolor niż ściany, technika ta może być idealna, jeśli chcesz uzyskać lekki kontrast między ścianami a sufitem lub jeśli chcesz uzyskać kontrastowy wygląd w biało-ściennej Pokój. Kiedy malujesz sufit na ciemniejszy kolor niż ściany w pokoju, ważne jest, aby wybrać odcień o zaledwie dwa do trzech odcieni ciemniejszy niż kolor ściany, aby uzyskać wyrafinowany, dopracowany wygląd. Możesz rozważyć pomalowanie sufitu na ciemniejszy kolor, jeśli:

  • Chcesz, aby Twój pokój był przytulniejszy i bardziej intymny. Ciemniejszy kolor farby stworzy wrażenie niższego sufitu, nawet jeśli jest szczególnie wysoki. Odsłonięte sufity piwniczne są dobrym przykładem zastosowania płaskiej czarnej farby, aby nadać wnętrzu charakter industrialnego pubu.
  • Chcesz zaakcentować formowanie korony lub inne ozdobne wykończenia. Ciemniejsze kolory na sufitach mogą pomóc stworzyć kontrast i sprawić, że te piękne detale będą się wyróżniać.
  • Twój pokój ma białe ściany. Jeśli czujesz się odważny, wybór ciemnej farby do sufitu nada pomieszczeniu uderzający kontrast, który pokochasz.

 

Wskazówka dotycząca malowania sufitów! Jeśli twoje ściany są białe, a sufit ma płaską, gładką powierzchnię, rozważ pomalowanie sufitu na bardziej miękki kolor, taki jak jaśniejsza brzoskwinia, błękit nieba, bardzo jasnoszary lub bladożółty, aby nadać przestrzeni wietrzny charakter. To kolejna najlepsza rzecz po białym! Co więcej, błękitny sufit na zewnętrznej werandzie lub w pokoju na trzy pory roku daje wrażenie przeniesienia zewnątrz do pokoju.

Nie chcesz samodzielnie?

Pozostaw malowanie sufitu profesjonalnym malarzom

Wybór odpowiedniego koloru farby do sufitu to dopiero początek. Gdy już poświęcisz czas na wybór najlepszego koloru i techniki malowania do swojego projektu malowania sufitu, chcesz mieć pewność, że wszystko zostało pomalowane poprawnie. Decydując się na zatrudnienie profesjonalnych malarzy, twoja farba sufitowa będzie wyglądać nieskazitelnie i doskonale upiększy pomieszczenie bez bałaganu poniżej.

Zanim zdecydujesz się na malowanie, postaraj się wybrać kuchnię. Łatwiej dobrać farbę do koloru mebli kuchennych niż odwrotnie.

Pomożemy! Zadzwoń, zapytaj.

 

KONTAKT

DOMINOMEBLE CIEŚLIK TOMASZ

Strzałków 22 lipca 13D

97-500 Radomsko

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. kom.: 517 353 808